Výchovný

Autor: Lenka Hrivnakova | 5.6.2012 o 21:50 | Karma článku: 9,80 | Prečítané:  456x

Prežila som sa do obdobia, keď si pamätám to, čo aktuálne prežíva moja prvorodená. Som druhýkrát dieťaťom a mám s tým vážny problém. Klišé na rodičovských weboch o tom, ako rodičia cez životy svojich detí žijú svoje vlastné sny nie je klišé. Je to realita a je veľmi nebezpečná.

Nebola by som si nikdy pomyslela, že sa mi to môže stať, mala som pocit, že mám vo výchove a vo všetkých prístupoch k deťom úplne jasno a s nadhľadom veci riešim, rozlišujem s absolútnou presnosťou to, čo je správne a čo je nesprávne. Taká dokonalá mama J....

Ale občas sa topím. Ja som snáď ešte nikdy neriešila nič zložitejšie a keď vo výchove a veciach okolo boli aj slabšie chvíle, vždy som mala pocit, že som stvorená na to, aby som vychovala dobrých ľudí.

Alicka má osem rokov a začína riešiť aj iné ako svoj vlastný svet. Stretáva sa s deťmi, ktoré sú vychovávané inak, majú iné záujmy, inak rozmýšľajú. Hľadá sa, učí sa rozlišovať, čo je dobré a čo nie (použitím iného merítka, ako toho môjho), čo je spravodlivé a ako to v živote chodí. Cítim, že čoraz viac berie do úvahy to, čo nemá z domu. Učí ju to byť drzou, občas nevďačnou. Vadí jej, že je šikovná, nechce vyhrávať, nechce vytŕčať. Má to, čo som ja nemala, a tak jej podsúvam, aké by to bolo super, keby sa neprestávala snažiť, bola ctižiadostivá a chcela viac a viac, aby sa chcela posúvať vpred. Ona sa však nechce a ja ako dokonalá mama som zúfalá... Rozmýšľam, kde sa stala chyba, nakoniec však zistím, že žiadna chyba sa nekoná. Ona nie je ja a postupne sa s tým zmierujem, aj keď veľmi ťažko. Nedávno mi niekto musel pripomenúť, že ľudia sú rozdielni a umenie je sa zladiť. V zápale výchovy a robenia „toho najlepšieho pre dobro našich detí“ som na to akosi pozabudla a tlačila dcéru do vecí, ktoré jej neboli vlastné. Musím sa predovšetkým ja naučiť rešpektovať, akceptovať a usmerňovať. Mala som totiž pocit, že dcéra musí robiť veci tak, akoby som ich robila ja pred mnohými rokmi, ale so svojim –dsaťročným rozumom J.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Slovák pomáha pri Mosule: Tu sa bojuje proti najväčšiemu zlu

Neumytý, neoholený, hladný. Po troch dňoch na fronte chce OLIVER VALENTOVIČ len teplú sprchu, pivo a pizzu. Pomáha pri irackom Mosule.

KOMENTÁRE

Koaličný Kotleba? Smer sa už vôbec nehanbí

Snaha kontrolovať moc je natoľko prioritná, že všetko ostatné ide bokom.

DOMOV

Najviac mladých Slovákov podporuje podľa štúdie extrémistov

S nenávisťou na webe sa stretáva 84 percent.


Už ste čítali?